EnglishGermanPolish

Jak działa fotowoltaika?

Dziś przybliżymy nieco działanie całej instalacji fotowoltaicznej i wyjaśnimy, dlaczego same panele fotowoltaiczne nie dadzą nam prądu!

Dziś przybliżymy nieco działanie całej instalacji fotowoltaicznej i wyjaśnimy, dlaczego same panele fotowoltaiczne nie dadzą nam prądu! W poprzednich wpisach, nie raz wspominaliśmy o takim elemencie jak falownik, zachęcamy do zapoznania się z krótkim wpisem na jego temat.

Zacznijmy od tego, że są dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznej. Jedna to off-grid, która pozwala na magazynowanie energii, tej która nie została zużyta na bieżąco. Wymaga ona akumulatorów i sprawdza się w miejscach, gdzie są duże przerwy w dostawach prądu, jednak znacząco podwyższa koszty inwestycji.

Druga, znacznie bardziej popularna, to instalacja on-grid. Pozwala ona na korzystanie z wyprodukowanej energii na bieżąco, a jej ewentualne nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego. Następnie oddaną w ciągu dnia nadwyżkę energii można odebrać w 80% (lub 70% przy większych instalacjach).

Aby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo, musi oczywiście zawierać panele fotowoltaiczne umieszczone na konstrukcji wsporczej. Taka konstrukcja pozwala na zamontowanie paneli zarówno na budynku, jak i na gruncie, a dodatkowo wspiera stabilność instalacji. Kolejnym elementem jest falownik, który pozwala na przekształcenie prądu z instalacji fotowoltaicznej na prąd zmienny, zgodny z parametrami naszych domowych gniazdek. Niezbędny jest też w tym przypadku licznik dwukierunkowy, dzięki któremu możemy dokładnie sprawdzić ile prądu wyprodukowaliśmy, a ile pobraliśmy z zakładu energetycznego. Wymiana licznika jest darmowa.

 

Dział handlowy: 519 474 623

Dział projektowy tel: 507 822 584