EnglishGermanPolish

Plan zagospodarowania przestrzennego a fotowoltaika.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie, a także warunki zabudowy, zagospodarowania terenu oraz rozmieszczenie  inwestycji celu publicznego. Jak plan zagospodarowania przestrzennego ma się do fotowoltaiki? 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie, a także warunki zabudowy, zagospodarowania terenu oraz rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Jak plan zagospodarowania przestrzennego ma się do fotowoltaiki

Na chwilę obecną, zgodnie z aktualnymi przepisami, przy farmach fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 100 kW, należy zawsze zweryfikować, czy planowana inwestycja znajduje się na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, należy zwrócić się do gminy o zmianę takiego planu. Jest to jednak czasochłonne rozwiązanie i kosztowne.

Na szczęście dla osób chcących budować elektrownie fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 100 kW, dla działek, które nie są uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego mamy dobrą wiadomość! Planowana jest nowelizacja ustawy OZE! Projekt zakłada kilka ciekawych rzeczy, w tym właśnie zmianę w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jeśli nowelizacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, jedna ze zmian będzie pozwalała na budowę wolnostojącej instalacji fotowoltaicznej o mocy do 1 MW lub instalację na dachach bez limitu mocy. Takie inwestycje nie będą wymagały uwzględnienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe instalacje fotowoltaiczne otrzymają limit do 500 kW.

Kolejną możliwą zmianą była by nowa definicja małej instalacji OZE. Jej maksymalna moc mogłaby wynosić do 1 MW.

Takie zmiany mogą znacząco usprawnić rozwój i zwiększyć ilość farm fotowoltaicznych w Polsce. Zielona energia jest naszą przyszłością, dlatego mamy nadzieję, że nowelizacja zostanie przyjęta i będzie pomagała promować ekologiczną energię. Im mniej kłód rzucanych pod nogi dla osób chcących zbudować farmę fotowoltaiczną, tym lepiej!

 

Dział handlowy: 519 474 623

Dział projektowy tel: 507 822 584