EnglishGermanPolish

Polski rynek fotowoltaiki rośnie w siłę

Czy wiesz, że na dzień 1 września 2019 r. łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła aż 940,9 MW, czyli prawie dwukrotnie więcej niż na koniec ubiegłego roku?

Sektor fotowoltaiki jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce i na świecie.

Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2018 roku wynosiła ok. 500 MW, na koniec czerwca  2019 r. przekroczyła 766,5 MW, natomiast na początku września wyniosła aż 940,9 kW!

Jest to prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z końcem ubiegłego roku!

Ten niezwykle dynamiczny przyrost nowych instalacji pozwala nam sądzić, że już w październiku br. łączna moc zainstalowanych systemów fotowltaicznych przekroczy symboliczny próg 1 GW.

Biorąc pod uwagę tempo przyłączania i uruchamiania nowych instalacji, Polska już wkrótce może znaleźć się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych.

 


 

Polski rynek fotowoltaiczny zdominowany jest głównie przez mikroinstalacje, choć w ostatnim czasie widać także zwiększony ruch w sprzedaży małych i dużych systemów fotowoltaicznych.

Według szacunków SBF POLSKA PV, w pierwszej połowie bieżącego roku w polskim systemie elektroenergetycznym mogło pracować nawet 92 660 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a to oznacza, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku przyłączono do sieci ponad 37 500 indywidualnych elektrowni słonecznych. Można więc łatwo policzyć, że codziennie, nie omijając świąt i weekendów, instalowanych było ponad 200 mikroinstalacji!

Ten prawdziwy boom na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, mających zapewnić energię elektryczną na użytek własny związany jest niewątpliwie z uruchomieniem wielu programów rządowych, które mają na celu obniżenie kosztów zakładania nowych instalacji.

Duże znaczenie ma przede wszystkim uruchomienie ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Daje ona możliwość odliczenia inwestycji - np. w instalację paneli fotowoltaicznych - do 53 tys. zł od podstawy opodatkowania PIT. Z kolei od 29 sierpnia przedsiębiorcy mogą produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki - rozliczać w korzystnym systemie opustów. Taki jest efekt tzw. pakietu prosumenckiego, zawartego w projekcie noweli ustawy o OZE. Wprowadzono też m.in. możliwość przechodzenia „zgromadzonych” nadwyżek energii elektrycznej na kolejne okresy rozliczeniowe, co umożliwia ich wykorzystanie na własne potrzeby w okresie mniejszej produkcji energii w ciągu roku (np. zimą).

Mamy także program Energia Plus, który zakłada upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych czy mikropożyczki i gwarancje kredytowe na instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych i firm.

Od 30 sierpnia 2019 r. działa również rządowy program “Mój Prąd”, na który przeznaczono w sumie miliard złotych. Zakłada on dofinansowanie w wysokości maksymalnie 5000 zł do mikroinstalacji o mocy 2-10 kW. Ważną kwestią jest możliwość łączenia dofinansowania uzyskanego w ramach tego programu z ulgą termomodernizacyjną.  Obsługą programu zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet wystarczy dla 200 tys. prosumentów. Inicjatywa ta ma pomóc zrealizować zobowiązania klimatyczne Polski wobec Unii Europejskiej.

W związku z wprowadzeniem nowych programów i udogodnień dla inwestorów można więc spodziewać się kolejnego, znacznego zwiększenia liczby instalacji fotowoltaicznych zarówno w ostatnim kwartale bieżącego roku, jak i w kolejnych latach.

 

 

Dział handlowy: 519 474 623

Dział projektowy tel: 507 822 584